Loading Evenemang

Sportlovs-Gongbad på Yogainstitutet onsdag 25 februari 17.30-19.30

Pris: 400 kr

Anmälan till detta evenemang är stängd

Gongarna hjälper till att släppa på negativa tankar, stress och oro. Ge dig en stund i klangernas och vibrationernas helande sällskap.

Efter dagar fyllda av rörelse, frisk luft och kanske lite extra tempo kan kroppen och sinnet behöva få landa. Ett gongbad ger dig möjlighet att släppa taget om anspänning, trötthet och snurrande tankar – och istället sjunka ner i djup vila.

Du blir naturligt avslappnad och släpper den grå vardagen en stund för att fylla på med lite mer glädje. Man säger att gongen kommer med glädjen. Det är den som kommer automatiskt när sinnet är lugnare och kroppen har kunnat släppa lite av vardagens spänningar. 

Gongarna har förmåga att ta en person till ett tillstånd bortom sinnet och tankarna där man kan uppleva en enhet med allt. Den hjälper dig på ett mycket effektivt sätt i processen, att förändra invanda tankemönster och beteenden som många gånger hindrar dig från att komma i kontakt med ditt inre. Gongen är effektiv mot ett rastlöst och stressat sinne. Du kan släppa djupt liggande spänningar/blockeringar under ett gongbad och därmed känna dig vitaliserad till både kropp och sinne efteråt.

Du sträcker ut på en mjuk ullmadrass och låter vibrationerna, ljudvågorna från gongen skölja över/genom dig. Där du upplever ljuden även inuti kroppen, inte bara med öronen. 

Du får stressa av, släppa på spänningar och finna en djup avslappning. Kom och upplev!

 

Kursledare: Birgitta Hedman är Lead Yoga Teacher Trainer, lärt sig gong via Don Conreaux, har spelat gong sedan 2009 och undervisat yoga sedan 2002. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varmt välkommen, precis som du är!

 

 

 

 


25 februari
onsdag kl. 17:30 - 19:30

Kurstid och pris

Kursledare

Birgitta Hedman

Plats

Yogainstitutet

Sveagatan 14
Karlstad, Karlstad 652 22 Sverige

+ Google Map