Laddar Evenemang

Yinyoga i sommarkvällen, start sö 4 juni 18.30-19.30, 3 ggr, med Anette (endast på plats)

Pris: 500:-/3 ggr

Registrera

Integritetspolicy
Loading gif

Redan registrerad?

Use this tool to manage your registration.

Välkomna till en stund att stanna upp och landa i dig själv. Vi vänder oss inåt samtidigt som vi försiktigt går in i yinyogans positioner. Inga förkunskaper krävs.
Yin är den ena delen av YinYang där Yin står för stillhet och svalka medan Yang står för värme och aktivitet. Yinyogan verkar lugnande och balanserande för nervsystemet, smörjer och tränar leder, ligament och bindväv, vilka stelnar när vi blir äldre. Yinyogan ger också djup avslappning i både kropp och sinne och tränar närvaro i nuet, mindfulness. Yinyogan lugnar och grundar oss på djupet”.
 Alla Yinyogaställningar utförs sittande eller liggande och hålls en längre stund, 3-5 minuter. Ingen förkunskap krävs. Yogan utförs varsamt och i medveten närvaro efter din egen dagsform och förmåga. 
Yinyogan kan vara ett fint sätt att avrunda kvällen på, då den är mycket lugnande och avstressande, så att du kan gå hem fridfull i sinnet och lättare finner ro för kvällen.
 
Denna kurs ges endast på plats i lokalen. 
 
Vi är med i Epassi och Wellnet för friskvård så du kan givetvis utnyttja ditt friskvårdsbidrag hos oss. Ange då det i fritextrutan tack.
 
Kursledare: Anette Nilsson är yin yogalärare och även bildlärare och lärare i fritidshem i Forshaga Kommun. 

Varmt välkommen, precis som du är!

 


Feed-back från tidigare kursdeltagare

Vad tyckte du om kursen/utbildningen?

04 juni
söndag kl. 18:30 - 19:30

Kurstid och pris

  • Kursstart:
    4 juni kl. 18:30
  • Event Category:

Kursledare

Anette Nilsson

Plats

Yogainstitutet

Sveagatan 14
Karlstad, Karlstad 652 22 Sverige

+ Google Map